Uuden FSES: n mukaan opettajalla on oltava kyky paitsi luoda oppitunnin luonnos myös suunnitella se teknisen kartan muodossa. Tämä käsite on lainattu teollisuusteknologian alalta, ja sen soveltaminen nykyaikaisessa metodologiassa antaa sinulle mahdollisuuden nykyaikaistaa oppimisprosessia ja vähentää opettajan aikaa valmistautua oppituntiin.
Teknisen kartan avulla voit suunnitella koulutusprosessin. Opettajan tehtävänä on luoda niin kutsuttu aktiivisuuslähestymistapa oppimisprosessissa. Kuvailemalla vuokaavion oppitunnin kutakin vaihetta, opettaja suunnittelee oman toimintansa ja opiskelijoiden suunnitellut toimet. Seuraavassa on esitetty luokan oppitunnin teknisen kartan vaatimukset ja kuvaus sen rakenteesta.
Nykyaikaiset oppituntiideot (eli oppituntivaatimukset):
- oppitunnin tarkoitus ja tavoitteet on määritelty selkeästi ja erikseen
- päätavoitteena on saavuttaa erityisiä tuloksia (yleismaailmalliset koulutustoimet)
- oppilaat ovat motivoituneita työskentelemään oppitunnilla;
- oppitunnin sisältö liittyy opiskelijoiden henkilökohtaiseen kokemukseen
- oppitunnilla on luotu ongelmatilanne;
- oppitunnin sisältö vastaa tavoitteita: opetusmateriaalien potentiaalia käytetään tarvittaessa - lisäaineistoa;
- jäljittää oppilaiden aktiviteettien välisen suhteen oppitunnilla tavoitteeseen (suunniteltujen tulosten saavuttaminen);
- opiskelijoille on luotu olosuhteet itsenäiseen työskentelyyn
- SanPinin vaatimukset otetaan huomioon
- luokkahuoneessa opettaja luo olosuhteet opiskelijoiden arvioivan toiminnan ja pohdinnan muodostumiselle.
WPS-rakenne:
1. Tavoite, jonka opettaja haluaa saavuttaa oppitunnilla (vain yksi tavoite on ilmoitettu, sitä ei pidä sekoittaa käsitteeseen "oppitunnin tavoitteet"). Jos mahdollista, ilmoitetaan oppitunnin ongelma (eli idea), oppitunnin tavoitteet (keinot tavoitteen saavuttamiseksi). Suunnitellut oppituntien tulokset (muodostettu UUD-oppitunnilla) - käytetään määrittelemättömässä muodossa olevia verbejä (katso FGOS). Käytetyt koulutustekniikat ja menetelmät (mukaan lukien terveyttä ylläpitävät tekniikat on lueteltu). Käytetyt oppimistyökalut (sähköiset ja painetut aineistot, oppikirja, opasoppaat, visuaaliset apuvälineet, laitteet).
2. Oppitunnin kulku. Kaksisarakkeinen taulukko luodaan. Ensimmäisen sarakkeen nimi on "Opettajan aktiviteetit" (jokaisessa oppitunnin vaiheessa sinun on kuvattava lyhyesti opettajan toimet sanoilla: "järjestää, luo, lukee, osallistuu, auttaa" jne.) Toinen sarake on "Opiskelijoiden aktiivisuus" (se voidaan kuvata sanoilla: "lue, analysoi, tee oletuksia, tee yleistys, sovi" jne.). Kunkin oppitunnin lopussa opettaja järjestää välttämättä opiskelijoiden valvonta- ja arviointitoimet, ja opiskelijat suorittavat itsearvioinnin koulutustoimista ja tuloksista.
Oppitunnin kulku koostuu 4 päävaiheesta, jotka on kuvattava kartalla. Opettaja voi jakaa kunkin vaiheen pienempään omasta ajatuksestaan riippuen. On välttämätöntä kuvata toimet, ei opiskelijoiden aiotut vastaukset. Suoraa puhetta tulisi käyttää mahdollisimman vähän, vain jos sitä on mahdotonta korvata kuvaavalla käännöksellä.
Vaihe 1. Lausunto koulutusongelmasta. Opettaja luo ongelmatilanteen ja järjestää opiskelijoiden toimet siten, että he itse (jos mahdollista) muotoilevat ongelman. Lapset määrittelevät oppitunnin yhdessä opettajan kanssa. Lasten nykyistä tietoa ja taitoja tarkistetaan, mikä on tarpeen muotoillun ongelman ratkaisemiseksi.
Vaihe 2. Kognitiivisten toimintojen järjestäminen. Opettaja ja opiskelijat suunnittelevat oppituntia. Erikoistehtävien suorittamisen aikana löydetään uutta tietoa, muodostetaan UUD, ratkaistaan aiemmin muotoiltu ongelma jne.
Vaihe 3. Vakauttaminen ja sisällyttäminen tietojärjestelmään. Opettaja järjestää opiskelijoiden itsenäistä toimintaa, jonka tarkoituksena on lujittaa, yleistää, hyväksyä, mukaan lukien uudet tiedot tai taidot olemassa olevan tiedon järjestelmään, itsehillintään ja itsetuntoon jne.
Vaihe 4. Opetustoiminnan heijastaminen oppitunnilla. Oppitunnin alussa asetetun tavoitteen korrelaatio suunniteltuihin tuloksiin. Suunniteltujen tulosten saavuttamisen diagnoosi. Itsearviointi opiskelijoiden (ja opettajien) toiminnasta luokassa. Loput tulokset ongelman (tai oppimisongelman) ratkaisemisesta muotoiltiin oppitunnin alussa. Uuden tiedon ja taitojen käytännön soveltaminen.